Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
26 березня 2018 року голова Київського районного суду міста Одеси Сергій Чванкін та судді Оксана Куриленко, Любов Калініченко, Володимир Петренко, Валеріан Луняченко та Павло Прохороввзяли участь у круглому столі «Новели цивільного процесуального кодексу України».
Захід організовано кафедрою цивільного процесу НУ «Одеська юридична академія» під головуванням професора Неллі Юріївни Голубєвої.
До обговорення також долучились науковці, адвокати, судді Приморського районного суду міста Одеси та Апеляційного суду Одеської області.
Основними тематичними напрямками круглого столу стали:
«Весь минулий рік зберігалась інтрига: коли будуть ухвалені зміни до процесуального законодавства і чи будуть ухвалені взагалі. І от з 15 грудня 2017 року ми почали працювати з абсолютно новим цивільним процесуальним законодавством», - розпочала модератор першої дискусії професор Неллі Голубєва.
Доповідач окреслила основні аспекти зловживання процесуальними правами та звернула увагу на ризики, закладені новою редакцією ЦПК.
«Законодавець не дав чіткого визначення зловживанню процесуальними правами, тому це викликає постійну дискусію та спори серед теоретиків. Згідно ст.12 ЦПК України на суд покладено обов’язок, зберігаючи об’єктивність і неупередженість, запобігати зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов’язків. Учасники судового процесу та їхні представники, в свою чергу, повинні добросовісно користуватися процесуальними правами, адже зловживання процесуальними правами не допускається» - зазначила Неллі Юріївна.
Тема дискусії викликала жваве обговорення серед учасників заходу. Так, модератором було наведено приклади ухвал, які виносилися українськими судами з метою запобігання зловживанню процесуальними правами.
«Якщо судді та учасники процесу будуть неухильно дотримуватися норм законодавства, то і зловживань процесуальними правами буде значно менше. Зараз увага суспільства прикута до роботи суддів як ніколи, часто лунають гасла, що рівень довіри до суддів вкрай низький. Але це зовсім не так. Я переконаний, що суддя повинен ретельно зважувати кожен свій крок, для того, щоб бути взірцем», - зазначив голова Київського районного суду міста Одеси Сергій Чванкін.
Активну участь в обговоренні взяв і заступник голови Апеляційного суду Одеської області Андрій Дришлюк. Суддя наголосив на тому, що поки що в Україні немає єдності судової практики і новому Верховному Суду доведеться прикласти великі зусилля, щоб змінити цю ситуацію. Також Андрій Ігорович закликав наукову спільноту більше уваги приділити аналізу практики саме апеляційних судів.
Про особливості судових проваджень за новою редакцією ЦПК розповів к.юн, доцент кафедри цивільного процесу НУ «ОЮА» Ігор Андронов.
Модератор дискусії зосередив увагу учасників круглого столу на основних новелах цивільного процесуального законодавства під час розгляду судом справ у наказному, спрощеному та загальному провадженнях.
Модератор третьої дискусії к.ю.н Ілля Бут детально описав процедуру забезпечення доказів і зустрічного забезпечення.
Доповідач зазначив, що зустрічне забезпечення може бути застосоване:
1) за ініціативою суду (ч. 1 ст. 154 ЦПУ України);
2) в силу закону (ч. 2 ст. 154 ЦПК України);
3) за клопотанням позивача (ч. 6 ст. 154 ЦПК України).
При цьому, процесуальним законодавством не вказано про можливість заявлення клопотання про вжиття заходів зустрічного забезпечення самим позивачем, оскільки це, по суті, суперечить його інтересам, а прийняття рішення про забезпечення позову приймається судом незалежно від готовності виконання зустрічного забезпечення позивачем.
«Положення чинного законодавства значно розширили можливості відповідача, спрямовані на убезпечення від необґрунтованих заходів забезпечення позову, що має належним чином відобразитися на дотриманні балансу інтересів сторін судового розгляду», - підсумував доповідач.