Задати питання
flag Судова влада України

Представники західних областей долучилися до навчання в рамках грантового проекту АССУ

28 листопада 2017, 10:13

24 листопада, у  Київському районному суді Одеси вже вдруге пройшло навчання суддів та працівників апаратів судів з різних областей України за програмою «Електронний суд». Захід проводиться  громадською організацією «Асоціація слідчих суддів України» за підтримки проекту USAID «Нове правосуддя».

 

Нагадаємо,  перший  захід  відбулася 3 листопада, саме  тоді наш суд для знайомства з електронним судочинством відвідали гості з Одеської, Черкаської, Миколаївської та Херсонської областей.

 

Цього разу до Одеси завітали служителі Феміди і працівники апаратів судів з Хмельницької, Волинської, Чернівецької та Тернопільської областей. Почесними гостями заходу стали і представники Рівненщини на чолі з головою Апеляційного суду Рівненської області Олегом Полюховичем. Не оминули увагою захід і член РСУ Олександр Сасевич та представник Спілки юристів Австрії Анна Ройманн.

 

 

Як розповів голова Київського районного суду Сергій Чванкін, 8 грудня Південну пальміру відвідає третя група гостей: із Запорізької, Дніпропетровської, Кіровоградської та Полтавської областей.

 

З 1 липня 2018 року всім судам України доведеться працювати в електронному судочинстві, тому наше завдання - пом'якшити початок цього процесу і підготувати колег, - розповів Сергій Чванкін. - Ми щодня отримуємо безліч дзвінків і листів з питанням - що таке «Електронний суд», як він функціонує. Тому ми і хочемо допомогти колегам, поділитися досвідом з чого потрібно починати, як налагоджувати контакт з прокуратурою, податковою та іншими держорганами.

 

Голова Київського суду підкреслив, що електронне судочинство - це напрямок, в якому потрібно регулярно вдосконалюватися.

 

- Ми самі до сих пір вчимося, наші судді їздили в Молдову, Боснію і Герцеговину, також хочемо направити їх в Америку. У цій програмі немає нічого складного, головне мати бажання розвиватися і вдосконалюватися. А завдяки допомозі, яку надає проект USAID та нашим практичним порадам, кожен суд в країні, який почне запроваджувати у себе електронне судочинство, щоб воно працювало максимально ефективно, впорається з цим завданням, - висловив упевненість Сергій Чванкін.

 

Жваве обговорення та схвальні відгуки отримала презентація наукового експерта проекту, доктора юридичних наук Неллі Голубєвої, яка розповіла учасникам навчання про майбутні перспективи IT-технологій у судочинстві та рекомендації щодо їх запровадження із урахуванням міжнародного досвіду. Доповідач детально окреслила всі процесуальні та практичні аспекти роботи «Електронного суду». Неллі Голубєва під час виступу пояснила присутнім, які зміни чекають на судову систему після набрання чинності новими кодексами. Вона підкреслила, що на відміну від інших європейських держав, де електронне судочинство впроваджувалося поступово, а в деяких країнах протягом десятиліть, в Україні за задумом авторів кодексу, цей процес повинен пройти швидко і одночасно в судах всіх юрисдикцій.

 

- Я дуже сподіваюся, що у нас все вийде, і хочу сказати, що для нашої країни впровадження електронного судочинства - це життєва необхідність. Деякі думають, що це потурання примхам ледачих адвокатів, які не хочуть виходити зі своїх офісів зайвий раз, але насправді це не так, - розповіла Неллі Голубєва. - Для нашої країни, де більшість доріг знаходиться в жахливому стані, а люди, що живуть в районних центрах, можуть мати найрізноманітніші інтереси у віддалених селах і селищах, електронне судочинство - це життєва необхідність.

 

Голова Апеляційного суду Хмельницької області Анатолій Марцинкевич , вітаючи учасників навчання, зазначив – досвід, започаткований АССУ в пілотному проекті з впровадження електронного суду – це великий крок уперед, без якого сьогодні вже неможливо уявити майбутнього. Із прийняттям змін до кодексів результат цієї роботи буде ще кращим.

 

Один з гостей заходу, голова Апеляційного суду Рівненської області Олег Полюхович наголосив на важливості проведеного навчання, особливо, якщо враховувати той факт, що Президент України підписав зміни до всіх процесуальних кодексів.

 

- Потрібно розуміти, що незалежно від того, подобається нам це чи ні, хочемо ми цього чи ні, це тільки питання часу, коли всі суди в Україні будуть працювати в електронному судочинстві. Тому, чим раніше ми розберемося, що це таке, тим краще буде для всіх, - додав очільник апеляційної установи Рівненщини.

 

Начальник відділу начальник відділу документального забезпечення управління інформаційних технологій, документального та матеріально-технічного забезпечення прокуратури Одеської області Катерина Ткаченко зазначила, що обмін документами в електронній формі між Київським районним судом міста Одеси та прокуратурою області стала можлива лише завдяки ініціативи голови суду Сергія Чванкіна та прокура області Олега Жученка, які підписали відповідний Меморандум, відкривший можливість такої взаємодії. Після цього доповідач презентувала учасникам заходу особливості обміну документами між судом та прокуратурою, а також ознайомила з системою «еПрокуратура».

 

Член Ради суддів, суддя Львівського окружного адміністративного суду Олександр Сасевич висловив думку, що процес впровадження «Електронного суду» в Україні займе чимало часу, і сил, оскільки країна велика, а усі регіони відрізняються за рівнем розвитку та підготовки.

 

- Звичайно, знадобиться час, але я впевнений, що ми впораємося. Зокрема, завдяки такій людині як Сергій Чванкін, який показав себе справжнім лідером і вже не перший рік демонструє успіхи і передає свій досвід у запровадженні електронного судочинства, пояснюючи, як уникати помилок, - підкресливОлександр Сасевич.

 

Глава «Союзу юристів Одеської області» Олександр Рябець, який брав участь у заході в якості лектора зізнався, що спочатку скептично ставився до даного проекту і не вірив, що його можливо здійснити в Україні.

 

- Але я дуже радий, що помилився, що USAID побачив, які успіхи демонструє Київський районний суд і Одеська область, по суті, ставши прикладом для всієї країни. Тепер нам дуже важливо ділитися набутим досвідом і робити все для того, щоб в інших судах процес впровадження проходив швидше і простіше, завдяки вже відпрацьованим тут сценарієм, - розповів Олександр Рябець.

 

Директор Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Артем Ріпенко розповів учасникам, наскільки система «Електронний суд» спростила та пришвидшила взаємодію між судом та експертною установою. Обмін документацією в електронній формі допомагає уникнути тих постійних проблем, які виникають внаслідок тривалого надходження поштового відправлення.

 

 

Член спілки журналістів, головний редактор інформаційного порталу «Інфопорт» Дмитро Яіцький розповів учасникам заходу про важливість правильної комунікації зі ЗМІ, про необхідність активно користуватись перевагами соцмереж. Доповідач доволі детально зупинився на теорії цифрового сліду, та роз’яснив гостям як можливо формувати позитивний імідж суду за допомогою правильної комунікації.

 

-  Формуйте прес-служби, організовуйте їх роботу та розпочинайте говорити щось хороше про свою роботу. Якщо ви цього не робите для себе, то ЗМІ тим паче не стануть цього робити, - зазначив Дмитро Яіцький.

 

Сьогоднішні навчання відвідали також іноземні гості. Так, поділитись досвідом запровадження електронного судочинства та роботи з ними приїхала Анна Ройманн – представник Спілки юристів Австрії. Експерт зазначила, що їх Спілка представляє не тільки адвокатів, а й підприємців та суддів.

 

«Я дуже рада бути присутньою на сьогоднішньому заході та що в Україні також впроваджують Електронний суд. В Австрії це почали робити 6 років тому. До цього був хаос. Зазначу, що наш успіх полягає у наступному правилі: електронне ведення справи – це обов’язок. Всі документи мають бути в електронному форматі».

 

Крім цього, Анна Ройманн поділилась, що запровадження електронного судочинства дійсно допомогло державі зберегти багато коштів, а суддям та сторонам – прискорити процес.  

 

Після обідньої перерви співробітники Київського районного суду міста Одеси Катерина Петренко, Юрій Заярний, Ірина Войтенко, Шевчук Вікторія таБарон Інна продемонстрували гостям практичні аспекти роботи в системі «Електронний суд».

 

 Також переваги і можливості персонального електронного кабінету представив і адвокат Максим Шевченко.

 

Велику зацікавленість учасників заходу викликало судове засідання, яке провела суддя Оксана Куриленко, де вони змогли на власні очі побачити практичне застосування системи «Електронний суд», та переконатись, що дана система насправді діє.

 

Підводячи підсумки, Сергій Чванкін уточнив, що навчання в Одесі пройдуть служителі Феміди і працівники апаратів з усіх 24 областей України. Завершиться проект в квітні 2018 року, після чого відбудеться спільний захід, на якому будуть присутні і представники USAID, і гості з усіх регіонів країни, які вже пройшли навчання. В ході зустрічі її учасники підведуть підсумки виконаної роботи і обговорять всі їхні питання.

 

На завершення заходу голова АССУ урочисто вручив гостям сертифікати та подякував за плідну працю протягом всього навчання.

 

Переглянути фото з заходу ви можете за посиланням.