flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Чи багато Ви знаєте про службу судових розпорядників?

04 вересня 2017, 12:07

Існують професії, про існування яких знають майже всі, однак їх робота на перший погляд не зрозуміла та не помітна пересічному громадянину.

  

В різні часи робота суду мала свою специфіку, яка завжди потребувала певного забезпечення не лише зі сторони суддів, а й з боку інших службовців.

 

Ці особи у той чи інший час мали різні найменування - «пристави» (Київська Русь, Російська імперія), «військові довбиши» (Запорізька січ), «судові коменданти» (Радянська Україна), «судові розпорядники» (з прийняттям Цивільного процесуального кодексу України 16 січня 2013  року). Вони завжди йшли поряд з суддею та учасниками процесу, залишаючись відданим помічником суду та незмінним учасником процесуальних правовідносин.

 

Подумайте самі, чи багато Ви знаєте про службу судових розпорядників?

 

Сьогодні вирішення значного обсягу завдань, від яких залежить комфорт та особиста безпека відвідувачів і працівників суду, підтримання порядку у судових засіданнях та виконання доручень головуючого судді покладається на судового розпорядника.

 

Так, саме розпорядники

  • здійснюють перевірку та забезпечують готовність залу судового засідання чи приміщення, в якому планується проведення виїзного засідання, до слухання справи,
  • визначають можливу кількість осіб, що можуть бути присутні в залі судового засідання, та конкретні місця їх розміщення,
  • забезпечують виконання учасниками судового процесу та особами, які є в залі судового засідання, розпоряджень головуючого,
  • вживають заходів щодо видалення, із залу судового засідання осіб, які проявляють неповагу до суду або порушують громадський порядок,
  • звертаються до працівників правоохоронних органів з приводу сприяння у підтриманні громадського порядку, затримання та притягнення до адміністративної відповідальності осіб, які проявляють неповагу до суду та порушують громадський порядок,
  • забезпечують виконання вимог процесуального законодавства щодо проведення закритого судового засідання та вживають заходів до обмеження входу до залу судового засідання сторонніх осіб,
  • за розпорядженням головуючого здійснюють термінову доставку в установи та організації, а також фізичним особам листів, викликів, інших документів.

 

Без розв’язання вказаних питань, що потребують значної компетентності, обізнаності, професійного та життєвого досвіду та насамперед відданості своєму покликанню, важко уявити собі якісне здійснення правосуддя.

 

Саме тому на базі Київського районного суду м. Одеси здійснюється «перезавантаження» служби судових розпорядників – штат розпорядників, порівняно до інших судів України збільшено, посилено увагу до несення ними служби.

 

Першими, хто зустрічає громадян на порозі суду є судові розпорядники, що несуть свою службу під умілим керівництвом Коршунова Євгена Олександровича. Вони ж надають громадянам допомогу, вказуючи вірний шлях до того чи іншого кабінету чи інформаційного стенду у приміщенні суду, роз’яснюють людям у зв’язку з чим їх викликали до суду та до кого з працівників суду персонально слід звернутись у зв’язку з цим, а за необхідності, - супроводжують людей похилого віку, допомагають їм у складанні заяв чи звернень.

 

Звісно, бувають і інші ситуації, коли через надходження до суду повідомлення про мінування будівлі, або через несумлінність деяких громадян, що дозволяють собі з’явитися до суду з явними ознаками алкогольного сп’яніння, судовим розпорядникам доводиться демонструвати і інші якості – принциповість, стійкість, лідерство та дипломатичність.

 

Незважаючи ні на що бути завжди привітним та відкритим до людей, провести організовану евакуацію людей з «замінованого» приміщення із дотриманням спокою та порядку, тактовно роз’яснити нетверезій особі порядок пропуску до приміщення суду, уміло підтримувати дисципліну у судовому засіданні – все це завдання не з простих, а тому і вимоги до професійних та особистих якостей судових розпорядників висуваються високі. Вони всі без винятку мають юридичну освіту, належну психологічну та фізичну підготовку, значний досвід, добре орієнтуються у психології людини та постійно підвищують свій освітньо-кваліфікаційний рівень, що неодноразово було зазначено відвідувачами суду, вищим керівництвом та гостями суду.  

 

Відданість своїй професії та дотримання взірцевих стандартів несення служби судовими розпорядниками Київського районного суду м. Одеси стали запорукою ефективної роботи суду, дотримання сурової дисципліни у судових засіданнях, догляду та збереження майна суду, та перш за все – комфорту перебування пересічних громадян.

 

Таким чином позитивний досвід Київського районного суду м. Одеси однозначно вказує на те, що успішне виконання судовими розпорядниками покладених на них функцій є однією з передумов та своєрідним фундаментом для успішної роботи як конкретного суду так і усієї судової системи України, сприяє зміцненню авторитету судової влади та наближає суд до громадян.