flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Одесі обговорили стратегію реформ сектору юстиції: розпочато пілотну ініціативу щодо створення регіональних рад з питань реформи юстиції

22 червня 2015, 11:12
19 червня 2015 року проект ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» провів перше засідання Регіональної ради з питань реформи юстиції в м. Одеса, на якому ключові суб’єкти сектору юстиції Одеської області обговорили Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки та спірні питання, які  виникають  під час роботи.
 
 
Подія відбулась  в рамках пілотної ініціативи зі створення регіональних рад з питань реформи юстиції, метою якої є допомога українським партнерам у зміцненні інституційної співпраці, що є важливою передумовою для успішного впровадження реформи сектору юстиції.
 
 
«Ідея полягає в тому, щоб ми могли зібрати разом представників судової влади, прокуратури та адвокатури з метою визначення та обговорення ними проблемних питань, пов’язаних з реалізацією Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки, яка нещодавно була прийнята Президентом України. Єдине розуміння та співпраця між усіма ключовими інституціями сектору юстиції дуже важливі для ефективної імплементації Стратегії,» – зазначив Д-р Віргіліюс Валанчюс, Керівник групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».
 
 
У першому засіданні Одеської Регіональної ради з питань реформи юстиції, взяли  участь  Сергій Чванкін, Голова Київського  районного  суду м. Одеси  та голова ГО «Асоціація слідчих суддів України», Суворов  Валерій, заступник  голови Апеляційного суду Одеської області,  Костенко Сергій, заступник прокурора Одеської області, Йосип Бронз, Голова Ради адвокатів Одеської області, а також інші представники місцевої судової влади, прокуратури та адвокатури. На засіданні  були   обговорені  питання неоднакового тлумачення різних правових норм, які  вони визначили як основну проблему, що перешкоджає ефективній співпраці між установами сектору юстиції.
 
 
 
Голова ГО «Асоціація слідчих суддів України» Сергій Чванкін, поділився  з   присутніми  проблемними питаннями, з якими  судді  різних судів щодня зустрічаються: «Згідно ч. 2 ст. 31 КПК України, кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів.
 
 
Під час формування колегій для розгляду  даної категорії кримінальних проваджень виникає низка проблем. А саме: участь суддів у досудовому розслідуванні, заявлення суддями самовідводів, закінчення повноважень у суддів  щодо здійснення ними правосуддя, знаходження суддів у відпустках, відрядженні, на лікарняних. В судах з невеликою кількістю суддів, в яких неможливо створити  нову колегію, вище вказана норма закону  щодо обов’язкового  колегіального  розгляду призводить до  направлення  кримінальних проваджень  до апеляційного  суду  для визначення підсудності, а  в інших судах  до зміни складу колегії  та  проведення судового розгляду спочатку.  
 
 
Таким чином, формування колегії по даній категорії  кримінальних проваджень негативно впливає на розумні  строки  розгляду кримінальних проваджень, внаслідок чого  порушуються права людини.
 
 
В зв’язку з чим, Громадська  організація  пропонує невідкладно вирішити питання  щодо   внесення змін до ч. 2 ст. 31 КПК України, а  саме: пропонується, щоб   кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, за клопотанням  обвинуваченого, здійснювалось  колегіально судом у складі трьох професійних суддів.
 
 
Дані зміни  дадуть змогу  суддям прискорити розгляд кримінальних проваджень, що позитивно вплине  на права  сторін та на роботу  судів  України  в цілому. Нашу пропозицію  щодо  внесення змін до  ч. 2 ст. 31 КПК України  підтримали й інші  суди України.
 
 
Завершуючи  круглий стіл,  Віргіліюс Валанчюс зауважив:  «Реформа сектору юстиції є однією з нагальних вимог українського суспільства після Революції Гідності. Український народ чекає на ефективні, прозорі та некорумповані установи сектору юстиції».